Govor prof. dr Valentina Kuleta povodom prvog dana ITHS škole

Prvog septembra 2011. zvanično je počela sa radom prva srednja škola za informacione tehnologije u Srbiji, ITHS. Tim povodom, održan je svečani prijem prve generacije učenika. Događaju je prisustvovalo 45 učenika koji će svoju budućost graditi u oblasti informacionih tehnologija.

Direktor škole prof. dr Valentin Kuleto obratio se učenicima i poželeo im dobrodošlicu.

“Dragi učenici, poštovani roditelji, nastavnici, uvaženi gosti,

Pozdravljam Vas u ime Srednje škole za informacione tehnologije, želim vam dobrodošlicu na ovaj svečani i veliki dan, svečani dan početka rada nove škole, škole iz snova, Srednje škole za informacione tehnologije. Nadam se – i najbolje škole u struci.

Danas započinjemo novi, veliki posao. Pred nama su mladi ljudi, naši učenici. Učenici prve istorijske generacije Srednje škole za IT.

Kao što znate, naš obrazovni IT sistem čine dve škole: Srednja i Visoka škola za informacione tehnologije. Mi smo privatna škola koja je odlučila da nudi najkvalitetnije obrazovanje u struci za najtraženiju vrstu kadrova na tržištu, za zanimanja budućnosti.

Naša vizija je, dakle, najbolja i drugačija srednja škola za buduće IT stručnjake.

Specifičnost ove škole je što učenici i studenti tokom školovanja imaju priliku da rade zajedno sa inženjerima i tehničarima ComTrade-a pod jednim krovom, na realnim projektima i poslovima. Umesto prakse, koja je simulacija korporativnog okruženja, naše škole uključuju praksu u nastavni proces, a praksa se realizuje svakodnevno – u laboratorijama, pogonima i razvojnim centrima jedne dinamične i uspešne kompanije.

Naši programi su najsavremeniji mogući, saradnja sa privredom je svakodnevna, mi smo na izvoru informacija, tehnologije koje izučavamo su najnovije, radimo na platformama najpoznatijih proizvođača softvera.

Kakav je naš svet? Digitalna tehnologija. Konstantno umrežavanje. Internet. Mobilne aplikacije. Globalna povezanost. Drugačiji podstrek nego kod prethodnih generacija. Računari su na sve strane,  uređaji koji su već odigrali centralnu ulogu u svakidašnjem životu ove generacije učenika.

Naša deca žive u drugačijem univerzumu od onog u kojem smo mi, njihovi nastavnici i roditelji, živeli u njihovim godinama. To je univerzum u kom oni šalju poruke, pristupaju Fejsbuku, gde tvituju; to je prostor gde nije reč o osvajanju, to je zaista zanimljiv univerzum zato što nije pod pritiskom. To je univerzum gde ljudi mogu  lakše da se izraze, a mogu i da se povuku, mogu da istražuju i da ponavljaju; to je, sve u svemu, divan svet za učenje.

Današnja deca su odlični web urednici na društvenim mrežama, dizajneri, odlično komuniciraju putem emaila, chata, SMS poruka. Sa druge strane, današnja škola im je sve te stvari gotovo zabranila. Svako isključivanje upotrebe savremenih uređaja iz obrazovanja iz škola je potencijalno isključivanje deteta.

Sa druge strane, u gotovo čitavom svetu obrazovni sistem je izgrađen kao reakcija masovne standardizacije na industrijsku revoluciju 20. veka. Mi imamo obrazovni sistem prilagođen industrijskoj revoluciji, a naši učenici i studenti žive u digitalnoj revoluciji.

Učenici dolaze kao sirov materijal, prelaze iz jednog razreda u drugi i odlaze pretrpani činjenicama. Mi predajemo u nepovezanim predmetima: matematiku, engleski jezik, prirodne nauke, muziku, tehničko obrazovanje. Nasuprot tome, naša deca žive u međusobno povezanom svetu.

Još uvek u velikoj meri pasivno sede ispred profesora, pamte činjenice bez konteksta, čitaju udžbenike. To su isti oni učenici koji su prvi put upotrebili kompjuter u vrtiću, a uče na način kako su učili njihovi dedovi.

Ono što je najveća pretnja za školu i njeno mesto i ulogu u životima ovih mladih ljudi je da deca danas imaju mnogo stimulativnije i bogatije okruženje izvan škole nego u njoj.

Postavlja se najvažnije pitanje: da li su naša deca spremna za rad nakon završetka škole?

U vreme kad se postojeća definicija pismenosti građana odavno dovela u pitanje, globalna svest i tehnološka pismenost su od ključne važnosti kako bi naša deca postala spremna za radno okruženje 21. veka.

Budućnost koju očekujemo pokazuje da ćemo se svi baviti poslom koji zahteva umetničke sposobnosti, integracije, sposobnosti da spoznamo stvari iz konteksta, da radimo u timu, da budemo multidisciplinarni, višejezični, multikulturalni.

Poenta obrazovanja nije memorisanje činjenica koje će učenici morati da pamte do kraja života, poenta je kako da pronađu informacije, da znaju da ih vrednuju, kako da ih kombinuju sa drugim informacijama,  da ih efikasno koriste, da sa njima reše problem. To je nova pismenost 21. veka i mnogo se razlikuje od modela po kome je većina nas učila.

To je u potpunosti novi pristup, to su škole koje proizvode genije, decu koja uzajamno sarađuju, koja su pametna, hrabra, koja vode računa o svojoj kulturi i etici, a izgradnja škole koja tako radi je u potpunosti nov izazov. Mi smo spremni za taj i takav izazov. Moji saradnici i ja smo deo te velike misije.

Naš zadatak je da obrazujemo našu decu za novo vreme. Na nama je ogromna odgovornost da ih pripremimo za uspešan i kvalitetan život u budućnosti koja će biti veoma zahtevna.

Ja sam za to da svako uradi svoj domaći zadatak, jer samo tako možemo na najbolji način izvesti ovaj ozbiljan posao koji nam sledi. Stoga pozivam sve učesnike – partnere u obrazovnom procesu: učenike, roditelje, nastavnike, menadžment Srednje i Visoke škole, predstavnike privrede i naše kolege iz Ministarstva – da učinimo sve što je u moći svih nas da u ovome uspemo, da naša deca sutra budu naš ponos.

I još nešto želim da naglasim, nešto što savremeno društvo prečesto zaboravlja, a to je da je najvažniji zajednički zadatak da naša deca sutra budu, pre svega, dobri ljudi.

I na kraju, dragi roditelji i đaci, hvala Vam što ste nam ukazali svoje poverenje. Trudićemo se od sveg srca da to poverenje opravdamo i idemo zajedno u bolju budućnost. U nama, od ovoga trenutka, imate odane prijatelje i iskrene saradnike. To znači da nećemo tajiti vaše greške ako ih budete činili, a  glasno ćemo i radosno slaviti sve vaše uspehe.

A Vama, draga deco, želim lepo druženje; da dugo, dugo, budete deca, da uzmete svaki delić znanja koje se ovde može uzeti. Želim Vam odličnu saradnju sa nastavnicima, punu međusobnog poštovanja. Ali, u isto vreme, želim Vam disciplinovan, ozbiljan rad i odricanja koja će Vas dovesti do uspeha i otvoriti vrata zanimljive i bogate IT ili, možda, neke druge karijere.

Srećno i živeli.”

EnglishSerbian